Cienie pod oczami

Cienie pod oczami sprawiają, że twarz wygląda na smutną i zmęczoną. Te ciemne plamy to nic innego, jak prześwitujące przez skórę naczynia krwionośne lub skutek nagromadzenia melaniny w tym miejscu. Mogą też być objawem niektórych schorzeń lub po prostu elementem naszej anatomii.

Współczesna medycyna estetyczna oferuje dziś wiele zabiegów, które pomagają rozjaśnić skórę wokół oczu.
Umów się na konsultację

Cienie pod oczami – co to takiego?

Cienie pod oczami to ciemniejsze obszary skóry, które znajdują się pod dolnymi powiekami oczu.

Pod dolnymi powiekami znajduje się cienka warstwa skóry, która zawiera mniej gruczołów łojowych i potowych niż skóra na innych obszarach twarzy. Skóra ta jest również bardziej delikatna i podatna na uszkodzenia. Kiedy naczynia krwionośne pod skórą rozszerzają się lub są pełne krwi, mogą powodować ciemniejsze obszary pod oczami.
Skontaktuj się i dowiedz się więcej o zabiegu
Umów się na konsultację

Przyczyny cieni pod oczami

Przyczyny cieni pod oczami są rozmaite: mogą być indywidualną cechą wyglądu, konsekwencją stylu życia lub przyczyną choroby. Poniżej kilka z nich:
Indywidualna cecha wyglądu – głębokie osadzenie oka może powodować niekorzystne układanie się światłocienia, w ten sposób, że na dolną powiekę padają cienie. Ponadto wraz z wiekiem ten problem zwykle się pogłębia. Przemijający czas sprawia, że skóra wokół oczu traci niewielką podściółkę tłuszczową, wskutek czego dochodzi do obniżenia policzków i utraty przez nie objętości; pojawia się tzw. dolina łez. To powoduje, że cienie widoczne na zapadniętych częściach pod dolnymi powiekami dają wrażenie jeszcze intensywniejszych sińców pod oczami.
Czynniki genetyczne – na nie nie mamy wpływu, dziedziczymy je po rodzinie. Charakterystyczne zasinienia widoczne są czasami nawet u dzieci. Pojawiają się niezależne od trybu życia, są stałym elementem wyglądu i urody – najczęściej niechcianym.
Zmęczenie, brak wystarczającej ilości snu, nadmiar stresu, pracy, zbyt długie wpatrywanie się w ekran komputera lub telewizora – wszystko to skutkuje niedotlenieniem i słabszym odżywieniem skóry. Zaburzenia mikrocyrkulacji objawiają się widocznymi zasinieniami pod oczami, czyli prześwitującymi przez skórę naczyniami krwionośnymi.
Nadmiar alkoholu, palenie papierosów, ogólnie – używki w dużej ilości – powodują silne niedotlenienie skóry, zatrzymywanie toksyn, zaburzenia w mikrokrążeniu i odżywieniu tkanek – skóra staje się szara, ziemista, matowa, pozbawiona świeżości i blasku (typowe cechy tzw. skóry palacza); w tym wypadku pojawiają się również często worki pod oczami, opuchnięcia, obrzęk powiek, który może utrzymywać się miesiącami i jest trudny do zniwelowania.
Anemia, niedobory pokarmowe, dieta uboga w składniki odżywcze, np. monodieta, radykalne diety odchudzające, brak elektrolitów – niedobory pokarmowe odbijają się na kondycji skóry pod oczami;
Brak odpowiedniej pielęgnacji – brak odpowiedniego nawilżenia delikatnej okolicy oczu może spowodować powstanie nieestetycznych zmarszczek, przesuszenie i odwodnienie skóry. W konsekwencji naskórek staje coraz cieńszy, a naczynia krwionośne – bardziej prześwitujące.
Wzmożona produkcja melaniny, czyli naturalnego barwnika skóry – mówimy wtedy o tzw. barwnikowych cieniach pod oczami, które są efektem nagromadzenia się barwnika w zagłębieniach pod dolnymi powiekami. Są to przebarwienia, które pojawiają się wskutek nadmiernej ekspozycji na słońce, braku ochrony przeciwsłonecznej, mogą być związane ze zmianami hormonalnymi (np. w czasie ciąży, menopauzy), stosowaniem leków hormonalnych czy substancji fototoksycznych i fotoalergizujących (obecnych np. w kosmetykach), a także chorób – przede wszystkim wątroby, nadnerczy czy tarczycy.
Starzenie się skóry – wskutek utraty kolagenu skóry wokół oczu staje się ona wiotka i pomarszczona, ulega ścieńczeniu, przez co naczynia krwionośne są bardziej widoczne; ma też gorsze unaczynienie i mikrokrążenie, a to powoduje, że pojawiają się fioletowe cienie pod oczami.
Alergie – cienie pod oczami obserwujemy w okresie nasilonego działania alergenów, są charakterystyczne dla alergików; mogą też ujawnić się pod wpływem czynników drażniących, zawartych np. w kosmetykach, a także przy atopowym zapaleniu skóry.
Umów się na konsultację

O jakich chorobach świadczą fioletowe sińce pod oczami i zapadnięte oczodoły?

Jeśli cienie pod oczami towarzyszą przez Ci całe życie, z podobnymi borykają się Twoi rodzice, to możesz być pewien, że to genetyka i nie masz się czym martwić. Natomiast jeśli pojawiają się nagle i utrzymują mimo zdrowego stylu życia i odpowiedniej pielęgnacji, to warto to jak najszybciej skonsultować z lekarzem, gdyż mogą być objawem choroby. Cienie pod oczami mogą bowiem być związane z takimi schorzeniami, jak:
niedoczynność tarczycy (objaw: cienie i obrzęki pod oczami),
schorzenia wątroby i nerek (ciemne cienie pod oczami),
anemia, niedokrwistość, niedobory żelaza,
alergie,
zapalenie skórno-mięśniowe – dermatomyositis (tzw. rzekome okulary),
cukrzyca,
nadciśnienie tętnicze,
pasożyty (zwłaszcza owsiki),
alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa – mówi się wtedy o tzw. cieniach alergicznych pod oczami;
jeżeli oprócz cieni obserwujemy przekrwienie spojówek oraz obrzęk powiek, świadczy to o alergicznym zapaleniu spojówek.
Umów się na wizytę
Umów się na wizytę w gabinecie Twojej kosmetolog i pozwól nam pomóc Ci osiągnąć najlepszą wersję siebie!

Co na cienie pod oczami? Pielęgnacja domowa

Aby skutecznie usunąć problem, należy znaleźć jego przyczynę. Zacznij od analizy tego, jak powstały Twoje cienie, a następnie, korzystając z naszej ściągi, dobierz odpowiednie rozwiązanie. Pamiętaj, że możesz zawsze podeprzeć się opinią specjalisty – w salonie Twoja Kosmetolog oferujemy Konsultację, na której odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Rynek kosmetyczny oferuje nam wiele składników aktywnych, a każdy z nich działa w inny sposób. Poznaj je i wybierz odpowiednie dla Ciebie. Gdzie ich szukać? W kremach lub serum przeznaczonych do pielęgnacji delikatnej okolicy oka. Oto kilka składników, których warto szukać w kosmetykach:
wąkrota azjatycka – dobra dla osób,  u których sińce powstają z powodu odwodnienia i przesuszenia;
kofeina – pobudza mikrokrążenie, dzięki niej okolica oczu wygląda na wypoczętą;
aloes – łagodzi sińce powstałe na tle alergicznym;
świetlik lekarski – działa kojąco na podrażnione miejsca, redukuje opuchliznę poprzez poruszenie zastojów limy;
ceramidy – naturalnie występujące substancje tłuszczowe w naszej skórze. Pięknie uszczelniają barierę ochronną skóry, która zapewni odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry;
babka lancetowata – jej najważniejszym działaniem jest działanie przeciwobrzękowe i przeciwalergicznie. Doskonale sprawdzi się w okresie pylenia, kiedy to mnóstwo alergików zmaga się z obrzękami na tle alergicznym. Dodatkowo, żele z wykorzystaniem babki lancetowatej pobudzają mikrokrążenie, co sprawia, że skóra staje się lepiej odżywiona i dotleniona.

Umów się na konsultację

Jak zlikwidować cienie pod oczami?

Jeśli cienie pod oczami nie są związane z chorobami ani uwarunkowane genetycznie, to można je zredukować za pomocą:
Zdrowego stylu życia, a więc odpowiedniej ilości snu, ograniczenia używek, zdrowej diety – sprawi on, że cienie pod oczami nie będą się pojawiać, chyba że zarwiesz noc (ale wtedy będzie to tylko chwilowy problem);

Regularnego i dokładnego mycia skóry twarzy – to ważne w pielęgnacji całej twarzy, ale okolicy oczu – szczególnie! Nawet jednorazowe zaniedbanie od razu odbija się na skórze, która staje się ziemista, szara, zanieczyszczona.
Kremów lub serum dedykowanych okolicy oczu – zerknij na naszą ściągę "Co na cienie pod oczami – domowe sposoby" - i wybierz produkt odpowiedni dla Twojej skóry.
Regularnych masaży – pobudzają one mikrokrążenie w skórze, co zwiększy dotlenienie i zapewni jej ładny, świeży wygląd. Można je wykonywać przy pomocy swoich dłoni lub użyć rollera z kamienia. Warto go używać schłodzonego, np. trzymać w lodówce, ponieważ zimne okłady obkurczają naczynia krwionośne pod skórą wokół oczu, więc taki masaż nie tylko zniweluje fioletowe zasinienie, ale też obrzęki i worki pod oczami, które często towarzyszą cieniom.
Kremów z filtrem używanych przez cały rok – promienie UV przyspieszają degradację kolagenu w skórze, zaburzają mikrokrążenie, powodują pękanie naczynek i stres oksydacyjny, są też przyczyną zmian pigmentacyjnych i przebarwień. Chroń okolicę oczu kremami z wysokimi filtrami – należy to robić przez CAŁY ROK, gdyż promieniowanie UV jest tak samo szkodliwe zimą, jak i latem. W dniach silnego nasłonecznienia noś okulary przeciwsłoneczne.
Odpowiedniego make-upu – dobrze dobrany korektor pod oczy o właściwościach mocno kryjących pozwoli w prosty sposób ukryć defekt i sprawić, że skóra pod oczami nie będzie odbiegała swoim kolorytem od reszty twarzy. Dla dodatkowego wzmocnienia efektu, przyda się aplikacja rozświetlacza lub bardzo jasnego korektora w wewnętrznych kącikach oczu. Odwróci to uwagę od sińców i dodatkowo wyrówna kolor cery.

Zabiegi na cienie pod oczami

W terapii okolicy oczu sprawdzają się zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Oto lista tych, które możecie wykonać u nas:
mezoterapia igłowa – w naszej ofercie mamy wyselekcjonowane preparaty, które redukują cienie i zmarszczki pod oczami; mezoterapia igłowa zwiększa elastyczność i sprężystość skóry, głęboko nawilża i odżywia okolicę oka, zwiększa dostawę tlenu do komórek, wpływa na pogrubienie skóry, efektywnie kryjąc widoczne naczynia krwionośne;
stymulatory tkankowe – to rozwiązanie dla wymagających skór, które potrzebują silnego boostera powodującego remodeling tkanki; stymulatory, jak sama nazwa wskazuje, intensywnie stymulują tkankę, inicjują produkcję kolagenu i elastyny, zagęszczając tkankę; taki zabieg wygładzi okolicę oka i rozjaśni twarz;
dermapen 4.0 – to skuteczna stymulacja skóry z zewnątrz; tysiące mikronakłuć na sekundę pobudzają skórę do silnej stymulacji, wpływają na całkowitą rekonstrukcję tkanki, intensywnie ją wygładzając i zagęszczając;
Skutecznym rozwiązaniem jest połączenie zabiegów. Większości naszych klientów sugerujemy terapie łączone, czyli serię naprzemiennych zabiegów. Na przykład jako pierwszy i trzeci zabieg Dermapen, jako drugi i czwarty zabieg – mezoterapia igłowa. Synergia tych zabiegów, stymulacja skóry zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz, jest w stanie zapewnić wyraźne efekty zabiegowe.

Wypełnij formularz, a oddzwonimy do Ciebie w ciągu kilku minut lub umów wizytę na booksy.

Nazywam się Aleksandra Młot, jestem dyplomowanym kosmetologiem i właścicielem salonu Twoja Kosmetolog.

    Umów się na booksy
    Przejdź do booksy
    ul. Emilii Plater 47
    00-118 Warszawa Śródmieście
    © 2022 Twoja kosmetolog. Wszelkie prawa zastrzeżone