Odwodniona skóra

Odwodniona skóra to taka, która jest pozbawiona odpowiedniej ilości wody w naskórku. Nie należy mylić tego pojęcia ze skórą suchą, czyli określonym typem cery. Aby skutecznie pozbyć się problemu odwodnionej skóry, trzeba przede wszystkim poznać jego przyczynę.
Umów się na konsultację

Skóra sucha a odwodniona – różnice

Mimo że skóra sucha i odwodniona mają wiele wspólnych cech, takich jak łuszczenie, swędzenie, nadwrażliwość czy szorstkość, to te typy znacząco się od siebie różnią. Skóra sucha to taka, która produkuje minimalną ilość sebum, z kolei skóra odwodniona jest pozbawiona odpowiedniej ilości wody w naskórku. Podczas gdy odwodnienie jest stanem, który może się pojawić niezależnie od rodzaju cery, skóra sucha jest jednym z typów skóry – obok normalnej, mieszanej i tłustej.

Po czym poznać, że skóra jest odwodniona?

Zacznijmy od tego, że objawy odwodnienia mogą dotyczyć osób zarówno ze skórą suchą, normalną oraz tłustą. Odwodnienie skóry można poznać przede wszystkim po  uczuciu napięcia, ściągnięcia i dyskomfortu. Może się tak dziać nawet po nałożeniu kremu – jeśli jest on zbyt lekki i ubogi w składniki nawilżające. W konsekwencji odwodnienia skóra ma zwiększoną skłonność do podrażnień, pieczenia i nadwrażliwości. Spada jej elastyczność i sprężystość, a rośnie tendencja do szybszego pojawiania się zmarszczek mimicznych. Sucha skóra z czasem traci blask i zdrowy koloryt.
Skontaktuj się i dowiedz się więcej o zabiegu
Umów się na konsultację

Przyczyny suchej skóry

- niewłaściwa pielęgnacja,
- nieodpowiednia dieta - uboga w wodę,
- czynniki środowiskowe, np. niski poziom wilgotności powietrza,
- uwarunkowania genetyczne,
- choroby skóry, np. atopowe zapalenie skóry,
- zaburzenia w godpodarce hormonalnej,
- przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,
- palenie papierosów,
- ekspozycja na promieniowanie słoneczne.
Umów się na konsultację

Dlaczego mam przesuszoną skórę na całym ciele?

Powody przesuszenia skóry to u każdego kwestia indywidualna. Zapoznaj się z przyczynami odwodnienia i przeanalizuj, który element może mieć u Ciebie wpływ na suchość skóry.

Problem pomoże zidentyfikować lekarz dermatolog lub kosmetolog, który sprawdzi typ skóry. Potencjalne czynniki odwodnienia to:
- zmiana w środowisku pracy,
- kąpiele w basenach,
- drażniące mydło lub żel pod prysznic,
- przebyta choroba,
- terapia medyczna (np. przeciw cholesterolowi).
Dodatkowo specjalista dobierze odpowiednią pielęgnację, która wzmocni płaszcz hydrolipidowy i zmniejszy dyskomfort związany z suchą skórą.

Jeżeli czynnik zostanie zidentyfikowany i usunięty, nasza skóra w szybkim tempie wróci do dobrej kondycji.
Umów się na konsultację

Co zrobić, gdy skóra jest bardzo sucha?

Zacznij od odpowiedniej diety oraz nawodnienia. Pij co najmniej 1,5 litra wody każdego dnia (chyba że istnieją przeciwwskazania od lekarza). Dodatkowo możesz się wspomóc elektrolitami. Zadbaj o dietę bogatą w witaminy i minerały.

Spróbuj utrzymać zdrowe warunki wewnątrz pomieszczeń, unikając pomieszczeń przegrzanych lub klimatyzowanych. Takie warunki przyspieszają parowanie. Jeśli jednak nie masz wpływu na to, gdzie przebywasz, zadbaj o odpowiednią pielęgnację skóry. Kremy, które ochronią nas przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, silnie nawilżające, są tu podstawą.

Poza tym w każdym przypadku należy wybierać produkty do higieny i pielęgnacji, które nie podrażniają skóry: produkty bez detergentów, możliwie natłuszczające, produkty nawadniające (w zależności od strefy i stopnia wysuszenia w postaci mleczka, kremu, balsamu, maści, olejków). 

Czego brakuje w organizmie, gdy skóra jest przesuszona?

Przesuszona, inaczej sucha skóra jest zjawiskiem odwracalnym i przejściowym, a charakteryzuje się ściągnięciem miejscowym i punktowym, spowodowanym nieprawidłowym utrzymywaniem i utratą wody. Takiej skórze brakuje wody, co powoduje dyskomfort. Skóra jest szorstka, czasami łuszcząca się. 

Postaraj się dostarczyć odpowiednią ilość wody w formie płynnej, np. z elektrolitami, i zadbać o odpowiednie nawilżenie z zewnątrz – stosując odpowiednią pielęgnację.
Umów się na wizytę
Umów się na wizytę w gabinecie Twojej kosmetolog i pozwól nam pomóc Ci osiągnąć najlepszą wersję siebie!

Jak zredukować objawy odwodnienia skóry?

Akcja – reakcja! Stan naszej skóry zmienia się w zależności od pory roku, miejsca przebywania, naszego stanu zdrowia, pracy hormonów – dlatego warto na bieżąco przyglądać się cerze i w miarę możliwości odpowiadać na jej potrzeby.

To, co z pewnością pomoże nam w utrzymaniu właściwego poziomu nawilżenia, to picie minimum 2 litrów wody dziennie oraz zdrowa, zbilansowana dieta, w której nie zabraknie świeżych warzyw i owoców. Istotne jest, by wraz z posiłkami dostarczać do organizmu witaminę D3, K2 oraz witaminy z grupy B. Kluczowe jest również dodatkowe nawodnienie w postaci elektrolitów. Jednym z naturalnych sposobów nawodnienia jest picie wody z solą.

Najbardziej kluczowa jest jednak prawidłowa pielęgnacja suchej skóry. Odpowiednio dobrane kosmetyki do rodzaju i potrzeb Twojej skóry są w stanie utrzymać ją w świetnej kondycji i opóźnić proces starzenia się skóry. Pamiętaj, że jeśli potrzebujesz pomocy w dobraniu odpowiedniej pielęgnacji, w naszej ofercie znajdziesz Konsultację – również on-online. Po szczegółowym wywiadzie nasz specjalista tworzy dla Ciebie spersonalizowany Beauty Plan, w którym znajdziesz całą gamę dedykowanych kosmetyków i porad kosmetycznych.

Duże znaczenie mają również produkty, których używasz do makijażu. Wybieraj lekkie, nawilżające i hipoalergiczne formuły podkładów czy pudrów, dzięki którym skóra odwodniona będzie mogła swobodnie oddychać. I pamiętaj, że kosmetyki kolorowe również dobiera się do rodzaju skóry!
Umów się na konsultację

Jak zapobiegać odwodnieniu skóry?

Po pierwsze – odpowiednia profilaktyka. Zadbaj o właściwą rutynę pielęgnacyjną, która uchroni Cię przed dyskomfortem i wszelkimi nieprzyjemnymi objawami, które wiążą się z utratą niezbędnego nawilżenia. Twoja pielęgnacja powinna się skupiać głównie na nawilżaniu i regeneracji, w szczególności gdy stosujesz składniki aktywne. Wystrzegaj się produktów na bazie alkoholu, mydeł czy parabenów, celuj w delikatne produkty myjące, które nie zmienią pH skóry. Jeśli po umyciu twarzy żelem odczuwasz napięcie i dyskomfort, to warto rozważyć zmianę na produkt, który po umyciu pozostawi ją gładką i nawilżoną.

Pielęgnacja powinna się opierać na produktach nawilżających, odżywczych i natłuszczających, które będą uzupełniały poziom lipidów, dbały o utrzymanie wody w skórze i zabezpieczały przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (zmiana temperatur, szczególnie zimą). Zwracajmy uwagę, czy stosowane kosmetyki zawierają takie składniki, jak kwas hialuronowy, masło shea czy ceramidy. Istotne jest, aby dobrać kosmetyk pod rodzaj swojej skóry – jeśli masz skórę tłustą, skłonną do zapychania a jednocześnie odwodnioną – wybieraj produkty niekomedogenne, lekkie, a jednocześnie mocno nawilżające.

Bardzo istotna jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi, w tym przed promieniowaniem UV. Nie zapominajmy zatem o stosowaniu kremów z wysokim filtrem SPF, bez względu na porę roku. Z kolei kosmetyki zawierające emolienty, czyli natłuszczające substancje tworzące na powierzchni skóry warstwę okluzyjną, zabezpieczą nas przed negatywnym działaniem mrozu czy wiatru. Przed wyborem kosmetyku koniecznie sprawdź, czy będzie on odpowiadał Twojemu typowi skóry – mocnej okluzji nie lubią skóry mieszane, tłuste, trądzikowe.

Duże znaczenie ma też nasz tryb życia. Pamiętaj o tym, by codziennie pić dużo wody, ponieważ właściwe nawodnienie od środka to także element dbania o kondycję skóry. Warto raz na jakiś czas zrobić sobie domowe elektrolity – może to być woda z solą lub gotowe elektrolity do kupienia w aptece. W miarę możliwości unikajmy również używek i starajmy się, aby skóra odwodniona miała odpowiednie warunki do regeneracji w trakcie snu.

Wypełnij formularz, a oddzwonimy do Ciebie w ciągu kilku minut lub umów wizytę na booksy.

Nazywam się Aleksandra Młot, jestem dyplomowanym kosmetologiem i właścicielem salonu Twoja Kosmetolog.

    Umów się na booksy
    Przejdź do booksy
    ul. Emilii Plater 47
    00-118 Warszawa Śródmieście
    © 2022 Twoja kosmetolog. Wszelkie prawa zastrzeżone