Jak zapobiegać odwodnieniu skóry?
Po pierwsze – odpowiednia profilaktyka. Zadbaj o właściwą rutynę pielęgnacyjną, która uchroni Cię przed dyskomfortem i wszelkimi nieprzyjemnymi objawami, które wiążą się z utratą niezbędnego nawilżenia. Twoja pielęgnacja powinna się skupiać głównie na nawilżaniu i regeneracji, w szczególności gdy stosujesz składniki aktywne. Wystrzegaj się produktów na bazie alkoholu, mydeł czy parabenów, celuj w delikatne produkty myjące, które nie zmienią pH skóry. Jeśli po umyciu twarzy żelem odczuwasz napięcie i dyskomfort, to warto rozważyć zmianę na produkt, który po umyciu pozostawi ją gładką i nawilżoną.
Pielęgnacja powinna się opierać na produktach nawilżających, odżywczych i natłuszczających, które będą uzupełniały poziom lipidów, dbały o utrzymanie wody w skórze i zabezpieczały przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (zmiana temperatur, szczególnie zimą). Zwracajmy uwagę, czy stosowane kosmetyki zawierają takie składniki, jak kwas hialuronowy, masło shea czy ceramidy. Istotne jest, aby dobrać kosmetyk pod rodzaj swojej skóry – jeśli masz skórę tłustą, skłonną do zapychania a jednocześnie odwodnioną – wybieraj produkty niekomedogenne, lekkie, a jednocześnie mocno nawilżające.
Bardzo istotna jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi, w tym przed promieniowaniem UV. Nie zapominajmy zatem o stosowaniu kremów z wysokim filtrem SPF, bez względu na porę roku. Z kolei kosmetyki zawierające emolienty, czyli natłuszczające substancje tworzące na powierzchni skóry warstwę okluzyjną, zabezpieczą nas przed negatywnym działaniem mrozu czy wiatru. Przed wyborem kosmetyku koniecznie sprawdź, czy będzie on odpowiadał Twojemu typowi skóry – mocnej okluzji nie lubią skóry mieszane, tłuste, trądzikowe.
Duże znaczenie ma też nasz tryb życia. Pamiętaj o tym, by codziennie pić dużo wody, ponieważ właściwe nawodnienie od środka to także element dbania o kondycję skóry. Warto raz na jakiś czas zrobić sobie domowe elektrolity – może to być woda z solą lub gotowe elektrolity do kupienia w aptece. W miarę możliwości unikajmy również używek i starajmy się, aby skóra odwodniona miała odpowiednie warunki do regeneracji w trakcie snu.