Przebarwienia na twarzy

Przebarwienia to jeden z wielu problemów estetycznych, które mogą się pojawić u osób w każdym wieku. Mogą mieć wpływ na psychikę i samopoczucie osoby, której dotyczą. Usuwanie przebarwień to długi proces, natomiast jest ono w pełni możliwe. Zależy od zaangażowania danej osoby i jej zdyscyplinowania w kwestii pielęgnacji skóry. Z pomocą przychodzi również medycyna estetyczna, która oferuje nam przyspieszenie procesu redukcji przebarwień.
Umów się na konsultację
Przebarwienia na twarzy
Umów się na konsultację
Przejdź do sekcji

Co to są przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia na twarzy są niczym innym jak nadmiarem naszego naturalnego pigmentu –czyli melaniny w danym obszarze skóry. Jego nadprodukcja nadaje dotkniętym obszarom ciemniejszy wygląd niż skórze wokół, co prowadzi do nierównej pigmentacji – inaczej zwanej przebarwieniami.

Istnieje wiele rodzajów przebarwień, a każde z nich spowodowane jest innym czynnikiem. Plamy pigmentacyjne mogą występować na całym ciele, ponadto dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn, są niezależne od wieku i występują na każdym kolorze skóry.
Skontaktuj się i dowiedz się więcej o zabiegu
Umów się na konsultację

Rodzaje przebarwień na twarzy

Przebarwienia na twarzy są częstym problemem dermatologicznym, którego przyczyny mogą być różnorodne. Najczęściej są one wynikiem nadmiernej ekspozycji na słońce, ale mogą również być spowodowane przez wiele innych czynników, takich jak zmiany hormonalne, starzenie się skóry, urazy, czy nawet niektóre choroby.

Najczęściej występujące rodzaje przebarwień

Przebarwienia posłoneczne to nierównomierne, ciemne, brązowe plamy na twarzy, zlokalizowane najczęściej w okolicy czoła, policzków, brody i ust. Plamy po słońcu mogą jednak pojawić się także na skórze ciała. U młodszych osób występują na odsłoniętych częściach ciała np. twarz u kobiet, plecy u mężczyzn. U starszych osób są wynikiem przewlekłej ekspozycji na słońce (plamy starcze). Występują zarówno w skupiskach, jak i pojedynczo. Mogą się utrzymywać na skórze latami. Skutecznym sposobem na ich usunięcie są: laser Q Switched oraz 532 nm Nd: YanG; IPL; krioterapia. Najrozsądniej będzie skorzystać z opinii specjalisty, który oceni głębokość przebarwień i dobierze odpowiednie rozwiązanie.
To brązowe przebarwienie na twarzy z charakterystyczną lokalizacją. U 65% osób znajduje się centralnie na twarzy (czoło, policzki, wąsik i broda). U 20% – pod oczami lub na nosie. W 15% przypadków, zazwyczaj u mężczyzn, jest widoczne na żuchwie. Główne czynniki powodujące ten rodzaj przebarwień to genetyka, zaburzenia hormonalne, ekspozycja na promieniowanie UV. Najczęściej występuje na twarzy, natomiast melazmę można zauważyć również na dekolcie i ramionach u kobiet po menopauzie. Statystycznie pojawia się między 28. a 38. rokiem życia i w 90% dotyczy kobiet.

Warto wiedzieć:
melazma dotyka 10-15% kobiet w ciąży lub bezpośrednio po ciąży,
kobiety zażywające antykoncepcję hormonalną doustną są narażone na występowanie tego rodzaju przebarwień,
nie ma lekarstwa na melazmę, nie da się jej pozbyć, można ją kontrolować.
Jest to rodzaj przebarwień powstałych na skutek toczącego się stanu zapalnego w organizmie lub uszkodzenia skóry. Tworzą się po urazach, przebytych alergiach, czy też przez choroby zapalne skóry, jak AZS. Ich przyczyną może być również trądzik, reakcja fotouczeleniowa, za mocny peeling, czy ukąszenie komara. Z tego rodzaju przebarwieniami świetnie poradzą sobie zabiegi złuszczające, np. peelingi chemiczne lub połączenie ich z Dermapen 4.0, jak bardziej inwazyjne - lasery frakcyjne.
To symetryczne, plamiste, słabo odgraniczone ogniska przebarwień, które nie są poprzedzone stanem zapalnym. Zlokalizowane są najczęściej w centralnej części twarzy (policzki, górna warga, nos, czoło, broda), rzadziej zaś po bokach twarzy czy ciała. Zmiany nasilają się latem, zaś zimą stają się mniej widoczne. Przebarwienia hormonalne mogą zniknąć samoistnie po ciąży lub odstawieniu antykoncepcji hormonalnej, jednak mogą powrócić w następnym sezonie albo podczas kolejnej ciąży.
Jest to charakterystyczny rodzaj przebarwień, które niektórzy kochają, a inni nienawidzą. Małe, brązowe plamki występujące w skupiskach głównie na czole, nosie, policzkach, ramionach i barkach. Piegi ciemnieją wiosną i latem, gdy występuje duża ekspozycja na promienie UV. Jaśnieją jesienią i zimą. Na powstawanie ciemnych plamek bardziej narażone są osoby o jasnej karnacji i zielonych oczach.
PIE (post inflammatory erythema) – świeże, różowe plamki pojawiające się po wypryskach lub ich wyciskaniu – tak naprawdę to nie przebarwienia, ponieważ nie zawierają w sobie melaniny. To sieć rozszerzonych naczyń włosowatych. Na PIE nie działają tradycyjnie stosowane składniki w leczeniu przebarwień z melaniną. Ponadto, PIE nie lubią mocnego złuszczania. W pielęgnacji postaw na regenerację, nawilżanie, natłuszczanie i fotoprotekcję (aby PIE nie przekształciło się w PIH).

PIH (post inflammatory hyperpigmentation) – ciemnobrązowe lub sine przebarwienia zawierające pigment, powstałe na skutek stanu zapalnego. Dodatkową przyczyną może być np. brak fotoprotekcji różowych przebarwień potrądzikowych lub/i ich agresywna pielęgnacja, ukąszenia owadów. Na PIH zaleca się działać intensywniej, podstawą jest złuszczanie i obowiązkowa regeneracja.
Gen Factor Kwas Huminowy – nowa generacja MONOkwasów. Oczyszcza skórę, redukuje rozszerzone pory, rozjaśnia przebarwienia, stymuluje krążenie, zwiększa nawilżenie i odżywienie skóry, redukuje rumień przy trądziku różowatym. Ze względu na łagodne działanie ściągające i przeciwzapalne mają zastosowanie w terapiach chorób zapalnych skóry: AZS, łuszczyca, liszajec. Ma on również działanie przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe.
ProXN Ph Solution – formuła preparatu oparta o glukonolakton i kwas azaleinowy. Unikalne połączenie kwasów o działaniu przeciwzapalnym zapewnia delikatny resurfacing skierowany szczególnie do terapii skór wrażliwych i zaburzonych chorobowo. Glukonolakton przyczyniają się do utrzymania odpowiedniej wilgoci w skórze. Kwas azaleinowy wykazuje działanie przeciwbakteryjne i rozjaśniające.
PRX T33 – należy do kategorii peeling medyczny wykorzystywany w wielu problemach dermatologicznych. Łączy w sobie właściwości liftingująco – odmładzające, oczyszczające i wybielające. Unikalne połączenie kwasu TCA(kwas trójchlorooctowy) z nadtlenkiem wodoru i kwasem kojowym zapewnia brak inwazyjności i klasycznego występowania efektu łuszczenia skóry. Daje on efekt silnego liftingu, świetlistej skóry. Może być wykonywany jako zabieg bankietowy.
Retix C Booster – to wielokierunkowa, odmładzająca terapia kosmetyczna, zapewniająca efekt „nowej skóry - baby skin” i jej odbudowę na poziomie komórkowym. Zabieg o szerokim spektrum działania anti-aging, redukujący przebarwienia i zmiany potrądzikowe, rozszerzone pory i zaskórniki. Występuje po nim intensywne złuszczanie skóry. Jest przeznaczony wyłącznie do wykonywania w okresie jesienno-zimowym. Przynosi widoczne rezultaty już po pierwszym zabiegu.
Melanoplus – stosowany miejscowo, intensywnie wybielający zmiany pigmentacyjne. Przeznaczony dla skór z hiperpigmentacją, melasmą, objawami fotostarzenia i nierównym kolorytem. Idealny jest także dla skór dojrzałych z licznymi plamami soczewicowatymi. Powoduje intensywne złuszczanie naskórka.
Umów się na konsultację
Istnieje wiele różnych przyczyn powstawania przebarwień na skórze:
predyspozycje genetyczne,
brak stosowania regularnej ochrony przeciwsłonecznej (całorocznej),
starzenie się skóry,
zaburzenia hormonalne (np. związane z ciążą albo z menopauzą),
choroby autoimmunologiczne (np. Hashimoto),
terapia lekami hormonalnymi (np. antykoncepcja hormonalna, hormonalna terapia zastępcza),
niektóre leki, zioła, np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, antybiotyki z grupy tetracyklin, niektóre leki stosowane przy nadciśnieniu tętniczym, dziurawiec, arcydzięgiel, ruta,
podrażnienia chemikaliami – niektóre związki po kontakcie ze skórą wywołują reakcję zapalną, a w połączeniu z promieniami słonecznymi mogą działać fotouczulająco i prowadzić do wystąpienia przebarwień,
przebyty trądzik.
Przebarwienia na twarzy są trudne do usunięcia domowymi sposobami. Udaje się to osobom, które nie mają utrwalonych i bardzo ciemnych plam. W innych przypadkach konieczne jest skorzystanie z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych.

Poza codzienną, rozjaśniającą pielęgnacją, dobrze sprawdzają się domowe receptury. Wykonamy je z naturalnych składników, które wykazują wybielające działanie na skórę, a dodatkowo poprawiają jej wygląd.

Sok z cytryny

Jest to jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów na rozjaśnienie skóry – złuszcza naskórek i redukuje przebarwienia. Sok z cytryny należy nakładać za pomocą wacika, bezpośrednio na zmiany, a następnie zmyć po ok. 30 minutach. Aplikację wykonujemy co wieczór. Osoby o wrażliwej i skłonnej do podrażnień skórze powinny rozcieńczać sok z wodą lub mieszać z innymi substancjami rozjaśniającymi, np. z miodem.

Soda oczyszczona

Wymieszaj ze sobą dwie łyżki sody oczyszczonej i tyle samo przegotowanej wody. Utwórz gęstą pastę, którą bez problemu nałożysz na przebarwienie, ale nie będzie skapywać. Pozostaw na 5-10 minut. Soda oczyszczona działa wybielająco i zmniejsza widoczność przebarwień. Stosuj ostrożnie, ponieważ może działać mocno wysuszająco.

Przyczyny powstawania przebarwień

Istnieje wiele różnych przyczyn powstawania przebarwień na skórze:
predyspozycje genetyczne,
brak stosowania regularnej ochrony przeciwsłonecznej (całorocznej),
starzenie się skóry,
zaburzenia hormonalne (np. związane z ciążą albo z menopauzą),
choroby autoimmunologiczne (np. Hashimoto),
terapia lekami hormonalnymi (np. antykoncepcja hormonalna, hormonalna terapia zastępcza),
niektóre leki, zioła, np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, antybiotyki z grupy tetracyklin, niektóre leki stosowane przy nadciśnieniu tętniczym, dziurawiec, arcydzięgiel, ruta,
podrażnienia chemikaliami – niektóre związki po kontakcie ze skórą wywołują reakcję zapalną, a w połączeniu z promieniami słonecznymi mogą działać fotouczulająco i prowadzić do wystąpienia przebarwień,
przebyty trądzik.

Domowe sposoby na hiperpigmentację twarzy

Przebarwienia na twarzy są trudne do usunięcia domowymi sposobami. Udaje się to osobom, które nie mają utrwalonych i bardzo ciemnych plam. W innych przypadkach konieczne jest skorzystanie z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych.

Poza codzienną, rozjaśniającą pielęgnacją, dobrze sprawdzają się domowe receptury. Wykonamy je z naturalnych składników, które wykazują wybielające działanie na skórę, a dodatkowo poprawiają jej wygląd.

Sok z cytryny

Jest to jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów na rozjaśnienie skóry – złuszcza naskórek i redukuje przebarwienia. Sok z cytryny należy nakładać za pomocą wacika, bezpośrednio na zmiany, a następnie zmyć po ok. 30 minutach. Aplikację wykonujemy co wieczór. Osoby o wrażliwej i skłonnej do podrażnień skórze powinny rozcieńczać sok z wodą lub mieszać z innymi substancjami rozjaśniającymi, np. z miodem.

Soda oczyszczona

Wymieszaj ze sobą dwie łyżki sody oczyszczonej i tyle samo przegotowanej wody. Utwórz gęstą pastę, którą bez problemu nałożysz na przebarwienie, ale nie będzie skapywać. Pozostaw na 5-10 minut. Soda oczyszczona działa wybielająco i zmniejsza widoczność przebarwień. Stosuj ostrożnie, ponieważ może działać mocno wysuszająco.
Jesteśmy specjalistami z długoletnim doświadczeniem w terapiach z użyciem peelingów, a ponadto korzystamy z zaawansowanych i sprawdzonych technologii medycznych. Wpływa to znacząco na skuteczność naszych terapii.

Pamiętajmy jednak, że końcowe efekty uzależnione są od wielu czynników, m.in. od wyjściowego stanu i rodzaju skóry, liczby wykonanych zabiegów, przestrzegania zaleceń pozabiegowych, stosowania terapii skojarzonych. Czynniki, które wpływają na skuteczność, to także wiek, dieta, karnacja, tryb życia. Nie bez znaczenia będzie fakt poddania skóry promieniowaniu UV, rodzaj przyjmowanych leków, czy indywidualna reakcja organizmu.

Mocne strony zabiegu

natychmiastowe efekty, które z czasem ulegają wzmocnieniu,
możliwość regularnego wykonywania zabiegów, co wpływa na zdrowie, kondycję skóry i lepsze samopoczucie,
wygodna, bezpieczna forma radzenia sobie z każdym problemem skórnym,
mało inwazyjny, szybki, przyjemny zabieg,
możliwość wykonania niektórych peelingów w okresie letnim.
Umów się na wizytę
Umów się na wizytę w gabinecie Twojej kosmetolog i pozwól nam pomóc Ci osiągnąć najlepszą wersję siebie!

Diagnostyka i leczenie przebarwień na twarzy

W przypadku problematycznej pigmentacji skóry potrzebna jest odpowiednia diagnostyka i wielokierunkowe działania terapeutyczne. Skuteczne usunięcie przebarwienia jest możliwe tylko wtedy, gdy znamy jego rodzaj i przyczynę. Dlaczego? Na każdy rodzaj przebarwień będą odpowiednie inne składniki aktywne i procedury zabiegowe. Ponadto plamy na skórze mogą mieć różnorodne podłoże, a czynniki, które je powodują, mogą współwystępować w różnych konfiguracjach. Dlatego kluczowe jest, aby wziąć pod uwagę każdy z powyższych aspektów –wtedy terapia będzie bezpieczna i skuteczna.

Leczenie nieodpowiednio zdiagnozowanego problemu może zakończyć się pogorszeniem stanu skóry, np. zbyt agresywna terapia melazmy pobudzi melanocyty, powodując pogłębienie się przebarwień. Dlatego szczegółowa diagnostyka jest tutaj priorytetem. Przebarwienia skórne trzeba traktować indywidualnie, a przy wyborze terapii brać pod uwagę nie tylko rodzaj przebarwienia, ale również wszystkie inne czynniki mogące wpłynąć na jego powstanie.

Na leczenie składają się nie tylko zabiegi, ale również odpowiednia profilaktyka. Celowana pielęgnacja domowa jest w stanie nie tylko złagodzić istniejące przebarwienia, ale zapobiec nowym. Na piedestale stawiamy krem z filtrem. Powinien być z faktorem 50 oraz pełnym spektrum ochrony i co najważniejsze, używany cały rok. Promieniowanie UV aktywuje w naszym organizmie enzym odpowiedzialny za produkcję barwni, gdy nie jest ciemno, przenika przez szyby, a nawet nasze ubrania. Dlatego warto zaprzyjaźnić się z SPF – może służyć jako zwykły krem na dzień. Kolejnym krokiem jest wdrożenie pielęgnacji ukierunkowanej na rozjaśnianie przebarwień. W zależności od rodzaju przebarwienia dobieramy składniki aktywne, np. witaminę C, tiamidol, kwas azelainowy, kwas kojowy. Połączenie odpowiednich zabiegów z fotoprotekcją i właściwą pielęgnacją zagwarantuje oczekiwane efekty zabiegowe.
Umów się na konsultację

Medyczne sposoby leczenia przebarwień – zabiegi

Usuwanie przebarwień to długi proces i wymaga zaangażowania oraz cierpliwości pacjenta. Na rynku jest wiele metod leczenia. Przed wyborem skonsultuj odpowiednie rozwiązanie ze specjalistą. Oto one:
laseroterapia,
peelingi chemiczne,
dermapen
mezoterapia igłowa.
Umów się na konsultację

Jak zapobiegać skórnym przebarwieniom?

Aby zapobiegać powstawaniu przebarwień skórnym, warto unikać wszelkich czynników je powodujących. Dodatkowo koniecznie jest stosowanie fotoprotekcji – nie ma skutecznej profilaktyki bez kremu z filtrem. Pamiętaj, że traci on po paru godzinach swoje właściwości, więc ważna jest jego ponowna aplikacja. Jeśli na co dzień stosujesz make-up, świetnie się sprawdzą pudry z SPF lub mgiełki.

Wprowadź do swojej pielęgnacji antyoksydanty, tj. witaminę C, kwas ferulowy, resweratrol. Stosowanie ich każdego ranka wspomaga ochronę skóry przed promieniami UV i ogranicza ryzyko powstania nieestetycznyych plam.

Zadbaj o odpowiednią dietę i nawodnienie. Odpowiednio nawilżona skóra pozostanie wtedy dłużej promienna i jędrna, a także mniej podatna na powstawanie przebarwień. Pij odpowiednie ilości płynów i staraj się spożywać zróżnicowane posiłki. Skóra odwdzięczy się pięknym wyglądem i wspaniałą kondycją.

Wypełnij formularz, a oddzwonimy do Ciebie w ciągu kilku minut lub umów wizytę na booksy.

Nazywam się Aleksandra Młot, jestem dyplomowanym kosmetologiem i właścicielem salonu Twoja Kosmetolog.

    Umów się na booksy
    Przejdź do booksy
    ul. Emilii Plater 47
    00-118 Warszawa Śródmieście
    © 2022 Twoja kosmetolog. Wszelkie prawa zastrzeżone