Wypadające włosy

Z powodu utraty włosów cierpi obecnie wiele osób. Przyczyn ich wypadania jest wiele, podobnie jak sposobów leczenia tego schorzenia. Kluczowe jest właściwe zdiagnozowanie problemu i podjęcie odpowiednich działań. Nadmierne wypadanie włosów często jest skutkiem poważnych chorób wewnętrznych lub niedoborów, dlatego nie należy go bagatelizować. Może ono prowadzić do stopniowego przerzedzania włosów lub całkowitego wyłysienia.
Umów się na konsultację
Wypadające włosy
Umów się na konsultację

Wypadanie włosów – objawy

Objawy wypadania włosów u mężczyzn, jak i łysienia u kobiet są bardzo podobne – obserwujemy nagłe wypadanie włosów, silniejsze niż dotychczas, czasami tez możemy mieć problemy z ich rozczesywaniem, układaniem, możemy zauważać coraz mniejszą gęstość włosów na skórze głowy. O nadmiernym wypadaniu włosów mówimy wtedy, gdy tracimy więcej włosów niż 50–100 dziennie (utrata do 100 włosów to jeszcze stan fizjologiczny, normalny).

Cykl życia włosa

Cykle życia włosa składa się z trzech faz:
anagen (faza wzrostu) – trwa od 3 do 6 lat. Na zdrowej skórze głowy ok. 80-85% włosów znajduje się w tej fazie.
katagen (faza przejściowa/inwolucyjna) – trwa jedynie 1-2 tygodnie. Znajduje się w niej jedynie 1% włosów.
telogen (faza spoczynku) – trwa od 2 do 4 miesięcy. Zrogowaciały „stary” włos tkwi w górnym odcinku mieszka włosowego, po czym zostaje wypchnięty przez nowy włos anagenowy (który zaczyna wydostawać się na powierzchnię skóry). W tej fazie znajduje się zwykle ok. 15% włosów.

Wypadanie włosów a łysienie

Mówiąc o wypadaniu włosów lub łysieniu, często stosujemy te określenia zamiennie. Czy słusznie? Proces wypadania włosów oznacza utratę włosów w naturalnym cyklu wzrostu, co jest normalnym procesem i może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak hormonalne zmiany, brak odpowiedniej pielęgnacji, stres czy niedobór składników odżywczych. Łysienie natomiast jest trwałym procesem, w którym włosy nie odrastają lub odrastają w bardzo słabej ilości i jest spowodowane genetycznie lub przez choroby, leki lub inne poważne czynniki.
Umów się na konsultację
niewłaściwa pielęgnacja,
choroby wewnątrzustrojowe,
niewłaściwa dieta,
menopauza,
stres,
zmiany hormonalne po urodzeniu dziecka,
odstawienie antykoncepcji,
choroby tarczycy,
stosowane leki,
czynniki zewnętrzne, np. nadmierne promieniowanie UV,
zatrucie toksynami,
choroby skóry głowy,
chemioterapia.
łysienie androgenowe, łysienie plackowate,
choroby wewnątrzustrojowe,
choroby skóry głowy,
choroby tarczycy,
niewłaściwa dieta,
niewłaściwa pielęgnacja,
nadużywanie alkoholu,
sterydy,
stres,
stosowane leki,
zatrucie toksynami,
chemioterapia.

Przyczyny wypadania włosów u kobiet

niewłaściwa pielęgnacja,
choroby wewnątrzustrojowe,
niewłaściwa dieta,
menopauza,
stres,
zmiany hormonalne po urodzeniu dziecka,
odstawienie antykoncepcji,
choroby tarczycy,
stosowane leki,
czynniki zewnętrzne, np. nadmierne promieniowanie UV,
zatrucie toksynami,
choroby skóry głowy,
chemioterapia.

Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn

łysienie androgenowe, łysienie plackowate,
choroby wewnątrzustrojowe,
choroby skóry głowy,
choroby tarczycy,
niewłaściwa dieta,
niewłaściwa pielęgnacja,
nadużywanie alkoholu,
sterydy,
stres,
stosowane leki,
zatrucie toksynami,
chemioterapia.
Jesteśmy specjalistami z długoletnim doświadczeniem w terapiach z użyciem peelingów, a ponadto korzystamy z zaawansowanych i sprawdzonych technologii medycznych. Wpływa to znacząco na skuteczność naszych terapii.

Pamiętajmy jednak, że końcowe efekty uzależnione są od wielu czynników, m.in. od wyjściowego stanu i rodzaju skóry, liczby wykonanych zabiegów, przestrzegania zaleceń pozabiegowych, stosowania terapii skojarzonych. Czynniki, które wpływają na skuteczność, to także wiek, dieta, karnacja, tryb życia. Nie bez znaczenia będzie fakt poddania skóry promieniowaniu UV, rodzaj przyjmowanych leków, czy indywidualna reakcja organizmu.

Mocne strony zabiegu

natychmiastowe efekty, które z czasem ulegają wzmocnieniu,
możliwość regularnego wykonywania zabiegów, co wpływa na zdrowie, kondycję skóry i lepsze samopoczucie,
wygodna, bezpieczna forma radzenia sobie z każdym problemem skórnym,
mało inwazyjny, szybki, przyjemny zabieg,
możliwość wykonania niektórych peelingów w okresie letnim.

Rodzaje wypadania włosów 

- genetyczne wypadanie włosów, łysienie androgenowe – typu żeńskiego lub męskiego,
- łysienie telogenowe,
- łysienie plackowate, całkowite, złośliwe,
- łysienie trakcyjne, kosmetyczne,
- trichotillomania,
- bliznowaciejące,
- poporodowe,
- menopauzalne,
- psychogenne,
- po chemioterapii,
- łysienie trakcyjne, kosmetyczne,
- łysienie telogenowe.

Umów się na konsultację

Czego brakuje w organizmie, gdy wypadają włosy?

Wypadające włosy to oznaka, że organizmowi brakuje mikroelementów i substancji potrzebnych komórkom skóry głowy do utrzymania włosa w cebulkach.

Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na kondycję włosów. Witaminy i minerały są składnikami niezbędnymi do prawidłowego wzrostu oraz funkcjonowania komórek organizmu, a niedobory niektórych z nich mogą objawiać się gorszą kondycją włosów i ich wypadaniem. Na rynku istnieje wiele suplementów diety polecanych osobom borykającym się z tym problemem, ale to dieta bogata w składniki odżywcze będzie najskuteczniejszym rozwiązaniem w walce z wypadaniem włosów.

Niskokaloryczne i niedoborowe diety mogą być przyczyną wypadania włosów. Stosowanie jadłospisu, który nie pokrywa naszego dziennego zapotrzebowania na białko, tłuszcz, węglowodany, witaminy i minerały, wiąże się z zagrożeniem niedożywienia, którego skutkiem mogą być nieprawidłowości w strukturze włosa.

Odchudzasz się? Konsekwencją mogą być niedobory niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, czego skutkiem jest wypadanie włosów na głowie i z brwi.

Niedobór żelaza może skutkować wolniejszym wzrostem włosów. Są na niego narażone osoby stosujące dietę wegetariańską, kobiety obficie miesiączkujące, osoby z zaburzeniami wchłaniania oraz chorzy przewlekle stosujący leki zobojętniające kwas żołądkowy.

Cynk wspomaga proces wzrostu włosa. Zadbaj o jego wystarczającą ilość. Przyczyną jego niedoborów mogą być stany, które sprzyjają jego wydalaniu lub zaburzają wchłanianie: choroby zapalne jelit, anoreksja, mukowiscydoza, choroba nowotworowa, alkoholizm oraz oparzenia. Jego najbogatszymi źródłami są ryby, owoce morza, mięso, orzechy i nasiona.

Wypadanie włosów może być nasilane przez braki ryboflawiny (B2), biotyny (B7), folianów i kobalaminy (B12). Niemniej niedobory tych składników są rzadkie i dotyczą tylko niektórych grup, takich jak osoby z problemami z wchłanianiem, chorobą alkoholową, po długotrwałej antybiotykoterapii, w stanie niedożywienia, oraz weganie bez suplementacji witaminy B12. Aby uniknąć tych niedoborów u zdrowych osób, ważne jest, aby dbać o zrównoważoną dietę i regularnie jeść produkty zbożowe, mleko, jajka, mięso, ryby oraz orzechy.
Umów się na wizytę
Umów się na wizytę w gabinecie Twojej kosmetolog i pozwól nam pomóc Ci osiągnąć najlepszą wersję siebie!

Jak powstrzymać wypadanie włosów?

Składniki, które powinny się znaleźć w diecie osoby zmagającej się z nadmierną utratą włosów, to odpowiednia porcja białka i niektórych pierwiastków (przede wszystkim cynku i miedzi), których potrzebują mieszki włosowe. Niskokaloryczna dieta może prowadzić do ich osłabienia i zahamowania cyklu wzrostu włosów. U kobiet zagrożeniem dla włosów jest także niedobór żelaza w diecie.
Istnieje wiele suplementów dedykowanych problemowi wypadania włosów, natomiast dobór ich bez wiedzy lekarza, trychologa, na własną odpowiedzialność, może nam zaszkodzić. Zalecamy konsultację ze specjalistą, który na podstawie aktualnych badań krwi zaleci nam odpowiednie suplementy.
Stosowanie preparatów z apteki bez właściwej diagnozy trychologicznej może nasilić problem. Weźmy pod lupę wcierki – w przypadku wypadania spowodowanego zaczopowaniem mieszków, silne wcieranie preparatów przeciw wypadaniu spowoduje jeszcze większe wypadanie włosów. W takim przypadku należy oczyścić zaczopowane mieszki i ułatwić dostęp mikrokrążenia do macierzy zarodkowej mieszków.

W wielu innych przypadkach należy regulować enzymy, które doprowadzają do reakcji miniaturyzacji mieszków. Wtedy wystarczy terapia szokowa regulująca produkcję enzymów.

Każdy przypadek wymaga diagnozy. Właściwa diagnoza gwarantuje 100-% zatrzymanie każdego wypadania włosów oraz odrost tych, które wypadły.
Jednym z domowych sposobów na porost włosów, stosowanych przez nasze babcie, jest przygotowanie naparu z nasion kozieradki. Stosuje się go bezpośrednio na skórę głowy, najlepiej raz w tygodniu.

Oprócz kozieradki, do ziół na wypadanie włosów zalicza się pokrzywę i skrzyp polny. Można z nich przyrządzić napar do picia, ale także do płukania włosów i skóry głowy.
Domową odżywkę do włosów wypadających można wykonać z jajka oraz cytryny i oliwy. Do żółtka jajka dodajemy łyżkę oliwy i kilka kropel soku z cytryny, białko zaś ubijamy. Miksturę z żółtka, oliwy i soku z cytryny powoli dodajemy do białka, ciągle mieszając. Maseczkę nakładamy na włosy i skórę głowy na około pół godziny, po czym spłukujemy ją wodą i myjemy głowę szamponem.

Świetnym rozwiązaniem będzie również maseczka z soku z czarnej rzepy. Należy wycisnąć z niej sok i rozprowadzić go na skórze głowy oraz włosach. Delikatnie wmasować, a następnie owinąć głowę ręcznikiem na ok. pół godziny. Sok z czarnej rzepy doskonale pobudza krążenie wokół mieszków włosowych i stanowi świetne remedium w walce z wypadającymi włosami.

Co robić, gdy włosy wypadają garściami?

Jeśli zaobserwowałeś duże przerzedzenie włosów, to skonsultuj się z lekarzem lub trychologiem. Specjalista określi przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie.
Dodatkowo należy zadbać o:
unikanie stylizacji włosów na ciepło, czyli za pomocą suszarki, lokówki lub prostownicy,
noszenie lekkiej i nieobciążającej fryzury,
zmianę szamponu lub odżywki na produkty delikatniejsze i przeznaczone do włosów osłabionych,
unikanie stresu i zwiększenie ilości snu,
zmianę diety na bogatą w witaminy i minerały, szczególnie witaminę H, witaminę B12, żelazo, miedź i cynk.
Ponadto, specjalista może zalecić leki lub suplementy diety, aby pomóc w utrzymaniu zdrowych włosów.
Umów się na konsultację

Leczenie wypadania włosów

Leczenie wypadania włosów to zadanie dla lekarza dermatologa, który decyduje, jakie leki przepisać pacjentowi. Trycholog kosmetyczny nie przepisuje leków, ale może doradzić, jakie suplementy i preparaty trychologiczne stosować przeciwko postępującemu wypadaniu włosów. U obu specjalistów można wykonać mezoterapię igłową skóry głowy z osoczem bogatopłytkowym lub terapię stymulatorem tkankowym Dr Cyj, czy też terapię laserową na wzrost włosów. Bardziej inwazyjnym rozwiązaniem, w przypadku mocno postępującego łysienia, jest również przeszczep włosów.

Na czym polega leczenie?

Leczenie może polegać na stosowaniu preparatów przyspieszających wzrost włosów oraz zastosowanie suplementów diety. W przypadku wypadania włosów z cebulkami, ważna jest zmiana nawyków żywieniowych. Dieta powinna być bogata w witaminy, minerały, białko, tłuszcze i węglowodany. Przy łysieniu androgenowym zaleca się stosowanie preparatów zawierających biotynę, saw palmetto, witaminę D3+K2 i cynk. Pomocne mogą być także suplementy witaminy B, C, H, cynku i witaminy C. Masaż głowy oraz domowe sposoby na wypadanie włosów mogą również przynieść korzyści. Kluczowe jest ustalenie przyczyny wypadania włosów i wybranie odpowiedniego rozwiązania, jednak należy pamiętać, że odbudowa zajmuje kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy.

Wypełnij formularz, a oddzwonimy do Ciebie w ciągu kilku minut lub umów wizytę na booksy.

Nazywam się Aleksandra Młot, jestem dyplomowanym kosmetologiem i właścicielem salonu Twoja Kosmetolog.

    Umów się na booksy
    Przejdź do booksy
    ul. Emilii Plater 47
    00-118 Warszawa Śródmieście
    © 2022 Twoja kosmetolog. Wszelkie prawa zastrzeżone