Lwia zmarszczka

Zmarszczki lub zmarszczka między brwiami to bardzo popularny kłopot, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Lwia zmarszczka, czyli charakterystyczna pionowa bruzda między brwiami nadaje twarzy zdenerwowany wygląd i z czasem się utrwala, powodując ubytek w tkance.
Umów się na konsultację

Lwia zmarszczka – co to jest?

Lwia zmarszczka (lwia bruzda) to pionowa zmarszczka na czole, umiejscowiona między brwiami. Może składać się z dwóch głębszych bruzd lub kilku mniejszych. Szczególnie widoczna podczas mrużenia oczu, nadaje twarzy srogi wygląd, przez co potrafi znacznie zmniejszyć jej atrakcyjność.
Skontaktuj się i dowiedz się więcej o zabiegu
Umów się na konsultację
Czas zabiegu
45 - 60 min
Znieczulenie
TAK
Liczba zabiegów
1
Odstępy
-
Obszar
Twarz

Lwia zmarszczka – jak powstaje?

Lwia zmarszczka należy do zmarszczek mimicznych, w związku z czym jej podstawową przyczyną jest naturalna ekspresja twarzy. Za powstawanie tej charakterystycznej bruzdy pomiędzy brwiami odpowiada mięsień marszczący brwi (łac. musculus corrugator supercilii), który znajduje się u nasady nosa i kurczy się podczas marszczenia brwi, co po pewnym czasie może zostawić trwałe ślady.

Przez pierwsze lata bruzda pozostaje niewidoczna, nawet jeśli często marszczymy brwi. Niestety wraz z upływem czasu tkanka traci jędrność i elastyczność, a zmarszczka między brwiami staje się widoczna niezależnie od wyrazu twarzy. Pojawia się ubytek w tkance, którego bardzo ciężko się pozbyć.

Za powstawanie lwiej zmarszczki odpowiadają również następujące czynniki:
Uwarunkowania genetyczne – to, czy nasza skóra jest elastyczna i mniej podatna na powstawanie zmarszczek jest zapisane w naszych genach; jeśli Twoi rodzice mieli silną mimikę to prawdopodobne, że Ty również będziesz ją miał – dzięki tej informacji możesz wdrożyć profilaktykę, zanim powstaną trwałe uszkodzenia w skórze.
Promieniowanie słoneczne – jest jedną z głównych przyczyn przyspieszonego starzenia się skóry; degraduje kolagen i elastynę, powoduje, że skóra staje się sucha i wiotka, co sprzyja pogłębianiu się zmarszczek – pamiętaj o stosowaniu kremu z filtrem przez cały rok!
Stresujący tryb życia – ciągły stres i zdenerwowanie sprawia, że skóra staje się napięta, a twarz zyskuje stale zmartwiony, groźny wyraz; ponadto nadmiar wydzielanego kortyzolu (hormonu stresu) wpływa destrukcyjnie na funkcjonowanie całego organizmu, powodując trwałe uszkodzenia.
Palenie papierosów – skóra osoby palącej staje się matowa, zwiotczała i sucha, co sprzyja powstawaniu zmarszczek, a następnie ich pogłębianiu.
Codzienne nawyki – nieodpowiednie ułożenie głowy podczas snu oraz skłonność do marszczenia brwi, brak odpowiedniej pielęgnacji domowej.
Umów się na konsultację

O czym świadczy lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka pojawia się w wyniku postępującego procesu starzenia się skóry, który wiąże się ze zmniejszoną produkcją kolagenu i elastyny oraz wpływu czynników zewnętrznych, takich jak brak ochrony przeciwsłonecznej, palenie tytoniu, nadmierny stres, brak odpowiedniej pielęgnacji. Brak profilaktyki przeciwstarzeniowej powoduje jej pogłębianie, dlatego warto przeciwdziałać powstaniu zmarszczki, zanim utworzy ona trwałe ubytki w skórze.

Jak zmniejszyć lwią zmarszczkę?

Utrwalenie się lwiej zmarszczki może znacząco wpływać na spadek samooceny. Dlatego warto zapoznać się ze sposobami jej redukcji.

Masz problem ze wzrokiem? Zdarza Ci się mrużyć oczy za każdym razem, gdy czytasz książkę lub korzystasz z komputera?

Takie mrużenie, nawet przy pozornie prostych czynnościach, wpływa bezpośrednio na marszczenie brwi, a w konsekwencji pojawienie się lwiej zmarszczki i jej utrwalenie. Warto zainwestować w takim wypadku w okulary lub soczewki, dzięki którym nie będziesz musiał mrużyć oczu, aby prawidłowo widzieć.

Spędzasz dużo czasu na świeżym powietrzu? Wystawiasz się często na promienie słoneczne?

Mrużenie oczu przy dużym nasłonecznieniu jest całkowicie naturalne, lecz powoduje uaktywnienie mięśni marszczących brwi. Bardzo ważne jest, aby nosić okulary przeciwsłoneczne, które chronią nas nie tylko przed nadmierną mimiką, ale również szkodliwym promieniowaniem UV.

Pielęgnacja domowa

Prawidłowa pielęgnacja domowa to jeden z najważniejszych czynników w profilaktyce lwiej zmarszczki. Dlaczego? Gdyż wykonujemy ją regularnie, oddziałując na skórę każdego dnia. Zadbaj o regularne nawilżanie skóry oraz stosowanie substancji przeciwstarzeniowych, np. retinolu, który ma silne działanie anti-aging i zmniejsza widoczność zmarszczek.

Masaż twarzy

W niwelowaniu lwiej zmarszczki może pomóc regularne wykonywanie masażu twarzy – drenażu limfatycznego. Najlepiej rozpocząć tego typu działania, gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki starzenia się skóry. Możemy zastosować tzw. facefitness. Oto instrukcja:

1. Nasadę dłoni umieszczamy między brwiami, a palce swobodnie leżą na włosach, głowę delikatnie odchylamy do tylu.
2. Drugą rękę możemy umieścić na karku, żeby nie powstawały napięcia.
3. Ruchem dociskającym i delikatnie unoszącym do góry staramy się jakby wgnieść, wprasować nasadę dłoni w zmarszczkę do środka.
4. Powtarzamy ten ruch po 10 razy w 3 seriach.
5. Ćwiczenie to możemy wykonywać dwa razy dziennie.

Ćwiczenie to silnie relaksuje nasze mięśnie i poprawia w tym obszarze ukrwienie, redukując intensywność marszczenia. Efektem powinna być redukcja zmarszczki.
Umów się na konsultację

Profilaktyka

Uważamy, że lepiej przeciwdziałać niż leczyć. Profilaktyka przeciwstarzeniowa jest podstawą, jeśli chcemy znacząco opóźnić proces starzenia się skóry i posiadać zdrową, jędrną skórę. W wypadku zmarszczek warto działać, zanim spowodują one trwałe ubytki w skórze, w szczególności gdy jesteśmy obciążeni genetycznie. Pamiętaj o:
przyjmowaniu regularnie przynajmniej 2,5 litra wody dziennie,
stosowaniu zdrowej, zbilansowanej diety, która będzie bogata w błonnik i antyoksydanty (świeże owoce, warzywa, witaminy i minerały);
unikaniu dymu papierosowego;
tym, że noszenie okularów przeciwsłonecznych powinno być Twoim nawykiem, jeśli nie chcesz mrużyć oczu pod wpływem słońca;
dbaniu o codzienną pielęgnację twarzy i stałym jej nawilżeniu;
całorocznym stosowaniu kremu z filtrem i jego reaplikacji w ciągu dnia,
zadbaniu o higienę snu – postaraj się spać na wznak, zainwestuj w poduszkę, która przystosowuje się do ciała, nie powodując odgnieceń.
Umów się na wizytę
Umów się na wizytę w gabinecie Twojej kosmetolog i pozwól nam pomóc Ci osiągnąć najlepszą wersję siebie!

Jak pozbyć się lwiej zmarszczki? Dostępne zabiegi medycyny estetycznej

W momencie, gdy profilaktyka i domowe sposoby nie dają zadowalających efektów, naprzeciw wychodzi medycyna estetyczna. Oferuje nam zarówno naturalne sposoby na redukcję zmarszczek, jak i te bardziej inwazyjne.
Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym to bardzo popularna metoda, która daje natychmiastowe i długotrwałe efekty. Jednak w przypadku lwiej bruzdy sugerowana jest ona jako ostateczna próba likwidacji zmarszczki.

Wypełnianie bruzdy kwasem hialuronowym sprawdzi się u osób powyżej 65 r.ż. lub u osób, u których toksyna botulinowa nie była w stanie zlikwidować problemu.
Toksyna botulinowa to neurotoksyna, która blokuje przepływ bodźców z nerwów do mięśni twarzy, prowadząc do ich relaksacji, a w efekcie wygładzenia zmarszczek. Stosowana w medycynie od lat 70. XX wieku, stanowi jedną z najlepiej przebadanych substancji leczniczych, co stanowi o jej wysokim bezpieczeństwie. Efekt relaksacji mięśni utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy. Zabieg należy powtarzać raz na pół roku. Ten zabieg zalecamy szczególnie, ponieważ niesie ze sobą ZEROWE ryzyko powikłań, a efekty są natychmiastowe i wyraźnie widoczne. Dodatkowo toksyna botulinowa zmniejsza wydzielanie sebum i sprawia, że skóra staje się gładsza.
Jesteśmy jednym z niewielu salonów na mapie Warszawy, które oferują biologiczną autoregeneracje zmarszczek. Jest to metoda spłycania zmarszczek, która opiera się na praktyce wykorzystywanej na Dalekim Wschodzie. Zabieg polega na odpowiednim mikronakłuwaniu skóry oraz manipulacji pojedynczą igłą (mikropunktura) przy użyciu preparatów z aktywnymi białkami i czynnikami wzrostu. Metoda ta pobudza do silnej przebudowy skóry, dzięki czemu skóra sama buduje swój naturalny wypełniacz z tkanki łącznej, co powoduje zredukowanie zmarszczek i zagęszczenie skóry.

Pamiętaj jednak, że naturalne metody stymulacji skóry wiążą się z dłuższym okresem oczekiwania na efekty zabiegowe. Proces keratynizacji naskórka (czyli jego wymiany na nowy) trwa cztery tygodnie. Pierwsze efekty zobaczymy więc dopiero po tym czasie, a żeby je zwiększyć i utrwalić, potrzebna będzie seria powtórzeń. W tym wypadku od 3 do 6.
Dermapen 4.0 to medyczne, zaawansowane technologicznie urządzenie do frakcyjnego mikronakłuwania skóry. Zabieg polega na mechanicznej stymulacji skóry za pomocą głowicy z 16 mikroigiełkami. Wykonanie zabiegu dermapen skutkuje przebudową i remodelingiem leczonych tkanek – to taki lifting bez skalpela. Poprawia się unaczynienie skóry, a jej struktura ulega wzmocnieniu, ponieważ wytwarzają się nowe włókna kolagenowe.

Pamiętaj jednak, że naturalne metody stymulacji skóry wiążą się z dłuższym okresem oczekiwania na efekty zabiegowe. Proces keratynizacji naskórka (czyli jego wymiany na nowy) trwa cztery tygodnie. Pierwsze efekty zobaczymy dopiero po tym czasie, a żeby je zwiększyć i utrwalić, potrzebna będzie seria powtórzeń. W tym wypadku od trzech do sześciu.
Stymulatory, jak sama nazwa wskazuje, silnie stymulują naszą tkankę. W ich skład wchodzą,m.in.: nieusieciowany kwas hialuronowy w wysokim stężeniu, kwas bursztynowy, polinukleotydy, kwas polimlekowy, kolagen. Tworzą one rusztowanie dla tkanek, a ich podanie do skóry właściwej powoduje rozpoczęcie kaskady regeneracyjnej, która silnie zagęszcza i ujędrnia skórę. Ten zabieg jest świetnym dodatkiem i uzupełnia się z zabiegiem Dermapen 4.0 oraz biologiczną autoregeneracją.

W zależności od intensywności zmarszczki zalecamy naszym Pacjentom różne rozwiązania, często łączymy zabiegi w celu maksymalizacji efektów. Plan zabiegowy ustalany jest na konsultacji przed rozpoczęciem procedury.
Codzienne nawyki – nieodpowiednie ułożenie głowy podczas snu oraz skłonność do marszczenia brwi, brak odpowiedniej pielęgnacji domowej.

Wypełnij formularz, a oddzwonimy do Ciebie w ciągu kilku minut lub umów wizytę na booksy.

Nazywam się Aleksandra Młot, jestem dyplomowanym kosmetologiem i właścicielem salonu Twoja Kosmetolog.

    Umów się na booksy
    Przejdź do booksy
    ul. Emilii Plater 47
    00-118 Warszawa Śródmieście
    © 2022 Twoja kosmetolog. Wszelkie prawa zastrzeżone